Nota deciziilor din pandemie: cine plătește?

România ar putea fi obligată să plătească 600 de milioane de euro pentru vaccinuri inutile. Este decizia unei instanțe europene, într-un proces legat de pretinsele vaccinuri anti-covid contractate în pandemie de la Pfizer. Contractele au fost semnate în anul 2021 de către Florin Cîțu, premierul de atunci. Negocierile au fost purtate de Ursula von der … [mai mult]

Dosarul Pfizer: cine plătește?

România este târâtă prin tribunale în dosarul așa-ziselor vaccinuri anti-covid, iar cei responsabili se bucură în continuare de privilegii. A început procesul prin care compania Pfizer cere României despăgubiri de peste jumătate de miliard de euro, pentru că statul român a renunțat la o parte din vaccinurile comandate în pandemie. Să nu uităm contextul: sub … [mai mult]